Telewizja analogowa dłużej?

DVB-T LogoWedług harmonogramu wdrożenia cyfrowej telewizji naziemnej pod koniec lipca 2013 roku mają zostać wyłączone w Polsce nadajniki analogowej telewizji naziemnej. Jak się jednak okazuje, termin ten może zostać przesunięty na późniejszy.


Podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Magdalena Gaj - oznajmiła, że po Euro 2012 ma zostać przeprowadzony audyt dotyczący cyfrowej telewizji naziemnej.

 

Przypomnijmy, że to właśnie na Euro 2012 planowane jest uruchomienie I multipleksu (MUX 1) dla większości kraju. Również na Euro 2012 planowane jest nadawanie kanałów TVP1 i TVP2 w jakości HD. Będzie to zapewne swego rodzaju próba generalna i okaże się czy sygnał cyfrowy dociera do wystarczającej ilości gospodarstw, tak aby sygnał analogowy mógł zostać wyłączony zgodnie z harmonogramem.

 

Nadawcy mają jednak podzielone zdania co do faktycznego momentu wyłączenia nadajników analogowych. Z kolei przedstawiciele TP Emitel, operatora naziemnej telewizji cyfrowej, podkreślali, że zgodnie z harmonogramem pierwsze nadajniki telewizji naziemnej powinny zostać wyłączone już w listopadzie 2012 roku.

 

Jeżeli chodzi o województwo zachodniopomorskie to wyłączenie nadajników analogowych w Szczecinie jest przewidziane w trzecim etapie harmonogramu tj. do 19 marca 2013 roku. Nadajniki w Koszalinie, Pile i Świnoujściu mają być wyłączone w etapie piątym tj. do 20 maja 2013 roku.