Uwaga na oszustów!

Euro 2012 logo

W ostatnich dniach w mediach ukazało się w mediach sporo ostrzeżeń przed oszustami starającymi się naciągnąć klientów na niewłaściwy sprzęt lub oferujących instalacje TV cyfrowej naziemnej po bajońskich kwotach. Gazeta Prawna ostrzega przed niedoinformowanymi sprzedawcami. Według dziennika nawet 70% dekoderów na rynku może nie spełniać wymagań koniecznych do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

 

 

W ostatnich dniach w mediach ukazało się w mediach sporo ostrzeżeń przed oszustami starającymi się naciągnąć klientów na niewłaściwy sprzęt lub oferujących instalacje TV cyfrowej naziemnej po bajońskich kwotach. Gazeta Prawna ostrzega przed niedoinformowanymi sprzedawcami.

Według dziennika:

Nawet 70 procent dostępnych urządzeń tego typu może nie spełniać wymagań, a połowa z nich może wręcz uniemożliwiać odbiór telewizji cyfrowej – twierdzi Jacek Silski, prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, która problemem stara się zainteresować UOKiK.

Zdecydowana większość fałszywych dekoderów pochodzi z Azji i jest dystrybuowana po okazyjnych cenach przez duże sieci. Sugerując się wyłącznie ulotkami reklamowymi, można być pewnym, że sprzęt będzie współpracował z telewizją cyfrową. Bo np. obsługuje dźwięk w systemie dolby digital. Tyle że – jak zauważają specjaliści – aby po 31 lipca 2013 roku z telewizora wydobył się dźwięk, potrzeba systemu dolby digital plus.

 

Warto więc zaoszczędzić sobie kłopotu i pieniędzy nie starając się oszczędzać za wszelką cenę. Oby nie sprawdziło się powiedzenie, że "oszczędny dwa razy płaci". W celu zakupienia sprzętu udajmy się najlepiej do wyspecjalizowanego sklepu, gdzie sprzedawca zna się na rzeczy i dobrze doradzi nam dobór sprzętu oraz udzieli wskazówek jak go prawidłowo podłączyć.

Ponadto, w wiadomościach telewizyjnych pojawiło się sporo ostrzeżeń przed oszustami, którzy szczególnie na wsiach i w małych miejscowościach proponują nieświadomym mieszkańcom wykonanie instalacji cyfrowej telewizji naziemnej. Koszt takiej instalacji wykonanej przez owych "ekspertów" sięga czasem nawet 1tys. złotych! Warto więc abyśmy zaopatrzyli naszych dziadków czy rodziców w sprzęt zanim do ich drzwi zapukają tacy "instalatorzy".

Sprzęt, który jest niezbędny do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej powinien być dopasowany do indywidualnej sytuacji każdego użytkownika. Być może część komponentów instalacji już posiadamy i nie musimy wcale wymieniać wszystkiego.

Więcej na temat odbierania oraz odpowiedniego sprzętu przeczytać można w dziale: JAK ODBIERAĆ? oraz SPRZĘT.