Dekodery nie spełniające wymagań UKE

Po przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kontroli okazało się, że jedynie 6 z przetestowanych dekoderów nie spełniają norm w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.


Spośród wszystkich dostępnych na polskim rynku dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, kontroli poddano 46 losowo wytypowanych modeli dekoderów. W 4 przypadkach stwierdzono drobne uchybienia administracyjne. Producenci tych modeli współpracują z UKE w celu usunięcia braków formalnych. Weryfikację zgodności urządzeń z wymaganiami w zakresie spełniania norm kompatybilności elektromagnetycznej przeprowadzono poprzez poddanie 27 urządzeń szczegółowym badaniom w Laboratoriach UKE. Wszystkie urządzenia spełniały normy poboru mocy jednak 6 odbiorników uzyskało negatywny wynik w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.

Negatywny wynik badań laboratoryjnych uzyskały następujące modele:

  • Apollo AHD 115 (nie spełnia wymagań w zakresie natężenia pola zaburzeń promieniowanych)
  • Korr HD 128 (nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych)
  • Manta DVBT012 (nie spełnia wymagań w zakresie mocy zaburzeń radioelektrycznych, wypromieniowanych przez przewód sieciowy)
  • Goclever DVB-T 200 (nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych)
  • Vakoss DB-642 (nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych)
  • Blow 4705 HD (nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych)


Tegoroczna kontrola dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej dobiegła końca, jednak Prezes UKE zapowiada kolejne stałe kontrole w 2013r. kiedy to badaniu będą podlegały nie tylko dekodery do odbioru DVB-T ale również te umożliwiające odbiór telewizji satelitarnej czy kablowej.